fbpx

Dekoratyvus servetėlių lankstymas

Jei šventei nusprendėte ruošti patys, nepamirškite žavingų stalo dekoro elementų, kuriais gali tapti mažos dekoracijos iš gėlių ar vaisių, stilingos žvakidės ir įmantriai susuktos servetėlės. Formų ir būdų, kaip sulankstyti servetėles yra begalė. Straipsnis – „Dekoratyvus servetėlių lankstymas“ buvo publikuotas Misija Vestuvės žurnale.

Kūrybinė komanda:
Tekstas ir nuotraukos: Jurgita Lukos Photography
Idėją padėjo įgyvendinti: Rūta ir Eglė | Svajonių Šventė
Vestuvinė spauda:
Sugar Letters

Servetėlės – neatskiriama vaišių stalo dekoravimo dalis. Serviravimui gali būti naudojamos tiek lininės, tiek medvilninės, tiek popierinės ar audinio pakaitalo servetėlės. Servetėlės yra įvairių dydžių ir nuo to priklauso jų pritaikymas, mažesnės servetėlės naudojamos pateikiant gėrimus, kavą ar arbatą, didesnės naudojamos pietų ar vakarienės metu. Jos stalui gali suteikti arba elegancijos ir oficialumo, arba spalvingumo ir žaismingumo – priklausomai nuo to, kokias servetėles pasirinksite ir su kokiais stalo akcentais derinsite. Labai svarbu servetėles suderinti su stalo akcentais – staltiese, indais, bendru stalo vaizdu. Jei lankstinys iš servetėlės sudėtingesnis, patartina rinktis ne mažesnes nei 50×50cm servetėlės. Paprastesniems lankstiniams tiks ir mažesnės servetėlės, tačiau nepamirškite, kad didelės visada atrodo gražiau. Šventiškai padengtam stalui naudokite medžiaginės staltiesėlės. Pradinis medžiaginės staltiesėlės dydis yra 40×40 arba 50×50 cm, kurios sulankstytos dedamos ant lėkštės. Balta lininė ar lino ir medvilnės audinio servetėlės visada yra ir išliks elegancijos etalonu. Vestuvių pobūvis priskiriamas formaliam vakarui, nedaugelis gali sau leisti medžiagines servetėles. Tam galima puikiai naudoti ir audinio pakaitalo, bet jų dydis, storis ir tekstūra turi būti tokia pat kaip ir medžiaginių.
Dekoratyvus servetėlių lankstymas

 Kaip naudotis servetėle?

Kiekviename restorane rasime servetėlę. Ji dažniausiai pastatoma ar sulankstyta padedama ant lėkštės ar šalia jos. Yra labai daug servetėlės padėjimo ir jos naudojimo galimybių, – griežtų taisyklių čia nėra. Svarbiausia servetėlės funkcija – praktinis panaudojimas. XVII amžiuje stalo peiliai buvo retenybė. Buvo valgoma rankomis, o riebaluoti pirštai šluostomi į staltiesę. Tuo metu nebuvo ir popierinių servetėlių. Servetėlę tokiu atveju naudoti daug patogiau. Ne tik dėl to, kad staltiesė išlieka švaresnė, bet ir dėl to, kad neišsitepa drabužiai.

Naudojimosi servetėle taisyklės:

  1. Jei jums paduota servetėlė, jūs ja turite naudotis. Nepalikite jos gulėti šalia lėkštės. Ji jums skirta kai norėsite nusivalyti burną ar apsaugoti kelius nuo išsiliejusio gėrimo ar iškritusio maisto. Jei jūs ją paliekate šalia lėkštės vadinasi jūs esate nevala.

  2. Palaukite kol vakaro šeimininkas pirmas paims ir išlankstys servetėlę, paskelbus pietų pradžią, tada tą patį galite daryti ir jūs.

  3. Jei servetėlė didesnė nei jūsų keliai, sulenkite ją taip, kad ji dengtų tik jūsų kelius.

  4. Norint elgtis kultūringai prie stalo reikia atminti, kad mostai turi būti maži, taigi nepradėkite servetėlės demonstratyviai kratyti, kad ji išsilankstytų. Ir kai nusivalote ja burną, nenaudokite servetėlės kaip rankšluosčio kuriuo nusišluostote rytais veidą, tiesiog švelniai bei lengvai juo nusivalykite burną. Moterys dažytas lūpas nusausinti turi atsargiai, kad neišsiterliotų dažais ir nesugadintų savo makiažo.

  5. Nusausinkite lūpas prieš ruošiantis gerti iš taurės, taip išvengiama ant taurės krašto riebalų dėmių, kurios netik prastai atrodo, bet ir sugadina gėrimo skonį.

  6. Nelaukite kol bus atneštas maistas, norint išlankstyti servetėlę. Jei jūsų servetėlė vis dar ant stalo, kai atnešamas maistas, padavėjui bus sudėtinga jį jums paduoti.

  7. Jei jums reikia trumpam palikti stalą dar nepabaigus valgyti, palikite servetėlę priešingai sulenkimo raukšlei sulenktą ir švaria puse padėkite ant kėdės. Jei jūs jau sotus servetėlę (taip pat švaria puse) padėkite kairėje pusėje šalia lėkštės, Tai galioja ir naudojantis popierinėmis servetėlėmis. Jos taip pat dedamos ne į lėkštę ar po įrankiais, o kairėje pusėje šalia lėkštės.

  8. Kur servetėlę padėti? Visą laiką ant kelių. Jokiu būdu ji neužkišama už kelnių ar už apykaklės po smakru.


Laikas praleistas kartu tampa dar ypatingesnis pridedant smulkių detalių, kurios progą paverčia tobula. Yra labai daug ir įvairių būdų parodyti kitiems, kad jūs vertinate jų laiką praleistą kartu, ir paprasta sulankstyta servetėlė yra puikus pavyzdys. Ji tampa puikia gėle, vėduokle, kišenėle vakaro meniu kortelei ar nuostabi atsiminimo dovanėlė. Šios paprastos smulkmenos pakiliai nuteikia, sukelia maisto anticipaciją bei papildo patirtį.Tulpės lankstymas:Dekoratyvus servetėlių lankstymas