Vis dažniau jaunavedžiai nori vestuvių ceremonijos ne tik metrikacijos biure. O man, vestuvių fotografei, tai labai patinka, nes fotografuoti gamtoje daug smagiau. Pagoniškų vestuvių apeigą pasirenka tie jaunieji, kurie neišpažįsta katalikybės, nėra priimtina santuoka bažnyčioje, arba antroji pusė yra iš užsienio. Ceremonija yra tik simbolinė. Jums vis tiek reiks apsilankyti civilinės metrikacijos biure. Pagoniškos vestuvės išties yra baltiškos tradicinės jungtuvės arba ceremonija pagal senuosius lietuvių papročius. Nes visa ceremonija yra paremta Lietuvos papročiais ir tradicijomis.
Jungtuvės organizuoja ir veda Romuvos Krivis (Krivė) ar vaidila (vaidilė). Apeigos užtrunka apie 45 minutes, gražioje gamtos vietoje – prie piliakalnio, alkakalnio (kalva su aukojimo vieta), ąžuolo, aukuro.
Apeigos prasideda atvykus jauniesiems ir svečiams. Ji susideda iš kelių dalių – jaunųjų pasitikimas, dievų ir protėvių pagerbimas, jungtuvių apeiga, jaunųjų sveikinimai. Visa tai atliekama su dainomis, giesmėmis ir jose dalyvauja visi susirinkę, ne tik jaunavedžiai. Visą laiką aukure dega Amžinoji Ugnis, nes ugnis yra centras, kuris sieja visus su senaisiais protėviais, sujungia visus į vieną ratą.
Apeigų vadovas – Romuvos Krivis (Krivė) ar vaidila (vaidilė), svečius ir jaunuosius sutinka prie įėjimo.
Kiekvienas ceremonijos dalyvis nusiplauna rankas.
Svečiams išdalinamos nuaustos juostos, ir suformuojamas juostų takas į apeigų vietą.
Visi sustoja ratu apie ugnies aukurą.Apeigų vadovas pakviečia visus susirinkusius pagerbti ugnies deivę – Gabiją. Jaunųjų tėvai deivei Gabijai aukoja druską, taip pagerbdami ir stiprindami būsimos šeimos židinį.
Pagerbiama deivė Žemyna, kuri yra deivė Motina ir globoja moteris, gimdo gyvybę ir suteikia skalsą. Žemynai aukojami grūdai, duona ar atliekama žemyneliavimo apeiga (siunčiamas kaušas gėrimo ratu sveikinant vienas kitą ir sakant gerus linkėjimus, gėrimą prieš geriant nuliejant ant žemės).
Taip pat labai svarbu pagerbti Laimą, kuri yra šeimos, santuokos ir gimdančių moterų globėja. Jai aukojama už sėkmingą gimdymą, darnią santuoką ir laimę. Laimai aukjama ant akmenų paliekant juostą ar rankšluostį iš lino, ar duonos, gėrimo. Aukos ne tik paliekamos dievybėms, jas valgo ir susirinkusieji svečiai.
Jaunųjų sujungimo apeiga pati svarbiausia. Pirmiausia palaiminama juosta persiunčiant ją ratu svečiams. Visi svečiai prisiliesdami prie juostos „įkrauna“ į ją geras mintis ir linkėjimus.
Taip pat siunčiamas ir perkūno kirvuko antgalis, į kurį svečiai sudeda savo palaiminimus.
Apeigos vadovas, nukerpa po jaunojo ir jaunosios plaukų sruogą, perkiša plaukus per žiedus ir juos sudegina.
Tuomet jaunieji sumaino palaimintus žiedus.
Ratu siunčiami ir grūdai.
Su juosta surišamos jaunųjų rankos linkint, kad jos niekada nebūtų atrištos. Surišus rankas jaunieji vedami tris kartus aplink aukurą, o svečiai einant jiems ratu beria ant jų grūdus, taip linkėdami vaisingumo ir gausos jų namams.
Apvedus aplink aukurą rankos atrišamos, o juosta įteikiama jauniesiems – tai pirmoji šeimos relikvija.
Tada jauniesiems atnešamas gėrimas specialiame vestuvių kauše. Vienu metu iš vieno kaušo jaunavedžiai atsigeria gėrimo ir pavaišina vienas kitą medumi.
Sakoma malda Perkūnui – vyrišką pradą bei vaisingumą įkūnijančiam dievui.
Ratu siunčiamas apeigų kaušas, sakomi linkėjimai jauniesiems.
O čia galite peržiūrėti pagoniškų vestuvių blogo įrašus:
Justinos ir Guido pagoniškos vestuvės ant Šatrijos kalno.
Pagniškos vestuvės ant Grinikų kalno, netoli Kurtuvėnų.
SUSISIEKIME
O, jei planuojate pagoniškas vestuves ir ieškote vestuvių fotografo, parašykit man.
Su dideliu džiaugsmu ir meile įamžinsiu jūsų vestuves. Nes viena įsimintiniausių dienų poros gyvenime nusipelno būti dokumentuota ir išgyventa per nepamirštamus vaizdus.
Užpildykite žemiau esančią formą ir atsakysiu jums per 24 valandas. (arba greičiau!)