Kai ant rankos sužiba sužadėtuvių žiedelis, nuotakos vis dažniau pagalvoja, o kokią vestuvių ceremoniją pasirinkti?
Taigi, Lietuvoje vestuvių ceremonijos būna: bažnytinės, civilinės, išvažiuojamosios, pagoniškos ir humanistinės.
Bažnytinė santuoka
Norėdami susituokti bažnyčioje į kunigą reikia kreiptis ne vėliau, kaip likus penkiems mėnesiams iki numatomos Santuokos sakramento dienos. Tuoktis gali tik vyras ir moteris, kurie yra dar nesudarę galiojančios bažnytinės santuokos, pristatę krikšto pažymą ir pažymą apie šeimos centre lankytus specialius kursus sužadėtiniams, o tuokiantis ne savoje parapijoje – savos parapijos klebono leidimą tuoktis kitoje bažnyčioje.
Santuokos ceremonija trunka apie 30 minučių, o jei jos vyksta kartu su mišiomis užtruksite net visą valandą. Šią santuoką renkasi pamaldžios poros, su stipriu ir giliu tikėjimu, kurios dalyvauja bendruomenės veikloje ar gieda chore, bet taip pat tos kurios nori susituokti tik pas patį populiariausią kunigą ar gražiausioje bažnyčioje Lietuvoje (deja, bet yra ir tokių porų).
Jaunieji ir vestuvių svečiai atvyksta 15 minučių anksčiau. Į bažnyčią nevėluokite, nes jei pasirinkote populiarią miesto bažnyčią tikėtina, kad jos dienotvarkė yra labai įtempta ir tuo atveju kunigas priverstas skubėti bei trumpinti ceremoniją. Išeitis – rinkitės jaukias užmiesčio bažnytėles. Būna taip, kad jūs būsite vieninteliai jaunieji tą dieną. Priesaikos žodžius dažniausiai jaunieji kartoja paskui kunigą.
Civilinė santuoka
Civilinės santuokos neišvaizdžiuose ir dažnai tamsiuose santuokų rūmuose vis labiau tampa nepopuliarios. Jos yra trumpos, trunka apie 10-15 minučių ir yra labai formalios. Dažnai būna eilės, tai jaunieji su svečiais jaučiasi kaip kokiame konvejeryje. Civilinė santuoka reikalinga kai jūs nuspręsite turėti pagonišką apeigų ceremoniją ar humanistinę, o jei tuoksitės bažnyčioje – civilinės santuokos nebereikia. Jei nenorite tuoktis santuokų rūmuose geriau rinkitės išvažiuojamąją ceremoniją.
Išvažiuojamoji santuoka
Išvažiuojamoji santuoka yra ta pati civilinė santuoka, tik vyksta jūsų pasirinktoje vietoje. Metrikacijos skyriuje jums pasakys ar galės sutuokti jūsų pasirinktoje vietoje, ar ji yra įtraukta į patvirtintų vietų sąrašą. Ši ceremonija lygiai tokia pati kaip, kad vyktų santuokos rūmuose, nes ją priima tas pats darbuotojas. Trunka apie 15 minučių. Planuojant santuoką taip pat reiktų atsižvelgti į tai, kad laikas būtų pasirinktas civilinės metrikacijos skyriaus darbo metu, t. y. maždaug iki 15 val. ir negalimos sekmadieniais. Taip pat, darbuotojų turėtumėte paklausti ar jums teks pasirūpinti Civilinės Metrikacijos Biuro darbuotojo atvežimu į tuoktuvių vietą bei parvežimu atgal. Jei ceremonija planuojama viešojoje vietoje, teks pasirūpinti savivaldybės sutikimu. Jaunavedžiai atsakingi už tai, kad po ceremonijos vieta būtų palikta švari. Taip pat reiktų žinoti, kad tuokiantis darbuotojas ceremonijos metu turi stovėti ant tvirto pagrindo, taigi, jei planuojate tuoktis paplūdimyje, ant smėlio sutuoktuvės vykti negali. Taip pat reikia pasirūpinti stalu, ant kurio dedami dokumentai bei Lietuvos Respublikos vėliava, o jei įmanoma, ir herbu. Tam atvejui, jei ceremonijos metu lytų, reikia pasirūpinti stogeliu ar patalpa, kur būtų įmanoma surengti santuokos ceremoniją.
Pagoniškos vestuvių apeigos
Šias apeigas pasirenka tie jaunieji, kurie neišpažįsta katalikybės, nėra priimtina santuoka bažnyčioje, arba antroji pusė yra iš užsienio ir norima supažindinti su baltiškomis tradicinėmis jungtuvėmis (ceremonija pagal senuosius lietuvių papročius). Ceremonija yra tik simbolinė. Jums vis tiek reiks apsilankyti civilinės metrikacijos biure. Jungtuvės organizuoja ir veda Romuvos Krivis (Krivė) ar vaidila (vaidilė). Apeigos užtrunka apie 45 minutes, gražioje gamtos vietoje – prie piliakalnio, alkakalnio (kalva su aukojimo vieta), ąžuolo, aukuro. Jei nuspręsite daryti tokią ceremoniją, perspėkite savo svečius pasirūpinti patogia avalyne, nes kopti su aukštakulniais į kalvą nėra labai patogu.
Humanistinė santuoka
Puikiai tinkanti jauniesiems, kurie nėra religingi ir savo vestuvėms ieško kažko ypatingesnio ir asmeniškesnio nei civilinė metrikacijos ceremonija. O priežasčių gali būti įvairių – ne tik netikėjimas Dievu. Galbūt dviejų suaugusių žmonių santuoka nėra legali mūsų šalyje ir ją įregistravę (arba ne) kitur (tos pačios lyties santuoka), žmonės nori atšvęsti ir Lietuvoje su draugais ir artimaisiais. Galbūt, tai antroji santuoka ir bažnyčia atsisako sujungti. Galbūt, būsimų jaunavedžių religijos yra skirtingos ir jie renkasi vestuves be jų. Humanistinė santuoka suteikia jauniesiems galimybę susituokti kur jie nori, kada jie nori ir kaip jie nori. Tačiau ši ceremonija yra tik simboline ir jaunieji turi apsilankyti santuokų rūmuose (jei dar nėra susituokę). Santuoka gali įvykti tėvų namų kieme, pievoje, pajūryje, ant ežero krato, ar bet kurioje jums svarbioje ar gražioje vietoje. Tai ceremonija, kuri atspindi jus, jūsų vertybes ir viltis ateičiai, bei šventę kuri bus tikrai unikali ir asmeniška. Ceremonija trunka apie 20-45 minutes. Jos metu jaunieji skaito įžadus vienas kitam, ar atliekamas laiko kapsulės, jūreivio mazgo rišimo, vienybės smėlio ritualas. Šiuo metu humanistinę santuokos ceremoniją vykdo tik “Taip” kitaip.
Kad ir kokią vestuvių ceremoniją pasirinktumėte, nepamirškite, kodėl tuokiatės. Pasiruošimas vestuvėms taip išvargina, kad pamirštamas tikslas. Besiruošdami savo šventei, pasidžiaukite kiekviena akimirka, nes kitaip prisiminsite tik stresą ir jaudulį. Ir nepamirškite, kad šventė skirta Jums.
SUSISIEKIME
O, jei jūs ieškote vestuvių fotografo Lietuvoje, o gal net užsienyje – susisiekite su manimi.
Su dideliu džiaugsmu ir meile įamžinsiu jūsų vestuves. Nes viena įsimintiniausių dienų poros gyvenime nusipelno būti dokumentuota ir išgyventa per nepamirštamus vaizdus.