Mano, kaip vestuvių fotografo nuomone, vestuvių floristika yra neatsiejama vestuvių šventės dalis. Be gėlių šventė netenka taip trokštamos romantikos.
Mano mėgstamiausia floristė, be abejonės yra – Roberta Drasutė. Susitikome 2015 metais. Ji buvo atsakinga už Robertos ir Nerijaus šokoladinių vestuvių Telšiuose dekorą. Per pastaruosius pažinties metus, radome labai daug bendro ir tapome geromis draugėmis. Fotografavau daug jos kurtų vestuvinių dekorų, ir galiu pasakyti, kad ji viena iš nedaugelio florisčių-dekoratorių, kuri savo kūrybą pritaiko prie šventės vietos interjero. Niekada neina lengviausiu keliu (gėlių susmaigstymas į oazę, martinio vazoje), nuolat galvoja kaip nustebinti jaunuosius, kai dekorą padaryti tik jų. Pas ją nepamatysi idėjos štampavimo ar Pinterest kopijavimo. Kiekvieną sykį įžengusi į jos dekoruotą šventės vietą, negaliu atsistebėti, kaip ji taip sugalvojo, kaip viską taip puikiai priderino. Kompozicijas ir puokštes galiu tyrinėti ilgiausiai, stebėti kaip susivijusios šakelės ir gėlių žiedai, kaip tie žiedai transformuoti, kad net aš jų negaliu iš kart atpažinti.
Pirmas dalykas, kurį pastebiu iš savo pozicijos, tai yra tai, jog jaunieji šiais metais nori idėjinių vestuvių. Labiausiai jie akcentuoja šventės vientisumą ir kokybę. Jiems svarbus „cinkelis“, kuris užkabintų šventės svečius. Ir tuo „cinkeliu“ gali tapti ne kalnas gėlių, o dailiai iš puokštės nuvinguriuojanti vynuogės kekė ant stalo. Antra tendencija, kurią vis dažniau akcentuoja ir pačios nuotakos yra jų puokštės lengvumas. Reta kuri jau nori didelės ir sunkios puokštės šventės dieną. Merginos vis dažniau renkasi santūresnes ir lengvesnes, o jau mums įprastą kamuoliuko formą prašo paįvairinti įdomesniais augalais. Trečia pastebima tendencija yra dekoruojamų objektų skaičiaus sumažėjimas. Nors biudžetai, lyginant su ankstesniais metais, yra didesni, tačiau jaunieji nemato reikalo puošti bažnyčios, automobilio, kartais net ir fotozonos neprireikia. Vienintelis jų noras – skoningas pagrindinių stalų ir saldaus stalo derinys.
Į ką jaunieji turi atkreipti dėmesį renkantis vestuvių floristą?
Jaunieji turėtų atkreipti dėmesį į tai, ar jų pasirenkamas floristas turi patirties dideliuose projektuose. Nes dideli floristiniai projektai – tai ir fizikinės, matematinės žinios, ir konstrukcijų puokštei sugeneravimas (kad nenugriūtų, nenupūstų ir t.t.), tai ir galų gale floristinės technikos, kurios elementarų rožės žiedą gali paversti unikaliu, kitaip atrodančiu ir t.t. Pastaruoju metu manęs jau nebedomina gėlių smaigstymas į floristinę kempinę. Visuomet ieškau naujų būdų puokštę paversti originaliu kūriniu. Be šio profesinio bruožo, kas be ko, floristas dar ir turi mylėti gėles. Išmokti pastebėti gamtos dėsningumus ir juos atkartoti kompozicijose vien tam, kad puokštė įgautų organiškumą, savo charakterį. Peržiūrėkite pageidaujamo vestuvių floristo internetinį puslapį, socialinius tinklus ir nuspręskite, ar jo darbų stilius Jums yra priimtinas, ar būtent tokią nuotaiką norite sukurti savo šventėje?
Kaip dėl sezoninių gėlių?
Sezonines gėles naudoju tik tuo atveju, jei esu tikra dėl jų patvarumo. Nors daugeliui atrodo, kad, pavyzdžiui, šiuo metu yra bijūnų sezonas ir jie turėtų būti pigūs, tačiau galima rasti kur kas pigesnių alternatyvų. Tarkime, lietuviškiems jurginams visada sakysiu taip, nes jie nuostabūs ir rugpjūčio mėnesio nuotakoms labai pasiseka, nes už tą pačią sumą galima gauti dvigubai didesnę kompoziciją ant stalo nei įprastai. Didesnė rizika su pievų ir laukų augalais. Alyvas, jazminus, lubinus, laukines morkas ir kitas gėles tinkamai paruošti vestuvėms, kad jos laikytųsi dvi tris dienas yra išties sudėtinga.
Kaip jūs interpretuojate kiekvieno kliento idėją ir kaip dirbate kartu vardan jos?
Jaunuosius skirstyčiau į du tipus. Vieni atkeliauja be idėjos ir viską atiduoda į mano rankas. Mes ieškome to „cinkelio“, ant kurio vėliau bus galima „vynioti“ tolesnį dekorą, kuriame šventės viziją kartu. Kiti idėją jau atsineša ir reikia tik šiek tiek pastūmėti reikalus, jog gautume puikų galutinį rezultatą. Dar niekada nebuvo taip, kad atsisakyčiau dirbti su pasiūlymu vien todėl, kad jis man nepatiko. Visos jaunųjų atsineštos mintys yra nuostabios, unikalios ir žavingos. Antraip vestuvių dekoras taptų labai jau monotonišku verslu.
Ar kvapas svarbus vestuvių floristikoje?
Labai priklauso nuo kliento požiūrio. Vieni gali dievinti narcizų kvapą ir rinktis vien šias gėles dėl jų aromato. Tuo tarpu kiti nemėgsta aitriakvapių lelijų, matiolų, hiacintų. Iš asmeninės pozicijos pasakysiu, jog kvapas man yra labai svarbus vestuvių atributas, nes būtent jis gali tapti vienu didžiausių šventės prisiminimų. Aš visuomet siūlau vestuvėms suteikti kvapą. Jei ne gėlių, tai bent jau aromaterapijos, kvepiančių lazdelių ar žvakių pagalba.
Kokią dalį biudžeto jaunieji turėtų skirti vestuvių floristikai?
Vestuvių floristikai rekomenduočiau skirti apie 30 procentų viso dekoro biudžeto. Tai yra tik gėlių savikaina, be floristo uždarbio, floristinių medžiagų ir t.t.
Kada jaunieji turėtų užsisakyti vestuvių floristo paslaugas?
Jaunieji vestuvių floristą, manyčiau, gali užsisakyti bet kuriame gėlių salone prieš mėnesį ar dvi savaites, tačiau dekoratoriaus derėtų žvalgytis kur kas anksčiau. Iš patirties pasakysiu, kad, pavyzdžiui, vienerius metus laiko brandintos idėjos virsta pačiais gražiausiais sezono projektais. Nes dekoratorius turi užtektinai laiko išvystyti idėją, supirkti reikiamą atributiką, vestuvių tema pažiūrėti kokį filmą, galbūt kur kelionėje pastebėti reikiamas „nuotrupas“, išsigryninti faktūras, spalvų paletę ir t.t. Žinoma, vestuvių dekorą galima užsisakyti ir likus vienam mėnesiui iki vestuvių, bet jau dekoro unikalumui ir idėjos išgryninimui laiko lieka minimaliai.
Roberta Drasutė – tai ne tik dekoras?
Daugelis nuotakų atėjusios pas mane nustemba, jog esu ne tik dekoratorė, bet ir floristė. Jog tai aš, ta pati, kuri gaminu stalų kompozicijas, nuotakos puokštes, atlapo gėlytes jaunikiams ir t.t. Vieną kartą esu rimtai nusvilusi, kai pačių pirmųjų vestuvių floristiką atidaviau į kito žmogaus rankas, nes pati dar nebuvau lietusi augalų. Tai buvo spyris į gerą vietą mokytis šio amato. Nuo tos akimirkos niekam neatiduodu šio malonumo arba tai yra labai rimta išimtis iš taisykles. Tačiau mano darbas neapsiriboja puokščių, kompozicijų kūrimu. Aš brandinu vestuvių dekoro idėjas pusmetį ar net metus, nuolatos bendrauju su jaunaisiais, vykstu į šventės vietą, kad geriau susipažinčiau su jos šeimininkais bei supančia aplinka, įžvelgčiau interjero privalumus ir trūkumus. Numatau stalų išdėstymą, gaminu svečių vardo korteles, dairausi tinkamų rekvizitų, galvoju apie konstrukcijas, derinu spalvas, užsakau tekstilę, padrikuose lapuose nuolat paišau vizijas. Ir tik paskutinę savaitę aš visiškai atsiduodu gėlėms. Vestuvių floristika ir visas dekoras yra labai sunkus darbas. Jame esama daug užkulisinio veiksmo, kurio klientai dažnai nemato.
Taip pat pažiūrėkite Robertos dekoruotas, Erikos ir Are vestuves