fbpx

Ar VESTUVIŲ FOTOGRAFAI turėtų dalintis nuotraukomis su kitais VESTUVIŲ PASLAUGŲ TIEKĖJAIS?

Taigi, ar vestuvių fotografai turėtų dalintis nuotraukomis su kitais vestuvių paslaugų tiekėjais?

 

Kaip jau žinote, fotografuoti pradėjau Jungtinėse Amerikos Valstijose. Įgytos žinios ir patirtis fotografuojant amerikietiškas vestuves suformavo mane, kaip vestuvių fotografę.

 

Pasidalinsiu trumpa įžvalga. Valstijose yra daug vestuvių fotografų, kurie yra įsitikinę, kad vestuvių paslaugų tiekėjai turi mokėti jiems už pasidalintas nuotraukas. Ir aš puikiai suprantu, kodėl. Surasti tinkamas nuotraukas archyvuose trunka laiko, o laikas yra pinigai. Užuot ieškoję nuotraukų, galėtume toliau sau tvarkytis darbus, atsakinėti į užklausas, sutelkti dėmesį į marketingą arba tiesiog leisti laiką su šeima ar draugais. Be to, tiekėjai tas nuotraukas naudoja savo verslo reklamavimui, parduoda savo paslaugas. Taigi, jie fotografų dėka užsidirba.

 

Bet yra ir kita kategorija fotografų, kurie mielai dalinasi nuotraukomis ir neprašo jokio užmokesčio. Aš – viena iš jų. Mielai jomis dalinuosi, tik… jei tinkamai nurodoma autorystė bei mus sieja abipusiai naudingi santykiai t.y. abu gauname naudos. Leiskite paaiškinti… Man patinka užmegzti naujus santykius su vestuvių paslaugų tiekėjais. Taip sukuriama geresnė darbo atmosfera – jie labiau linkę bendradarbiauti ir supranta mano, kaip vestuvių fotografo, poreikius vestuvių dieną. Kai santykiai puikūs, aš labiau stengiuosi ne tik dėl savo klientų, bet ir dėl tiekėjų. Pavyzdžiui, vizažistė žinodama, kad gaus iš manęs nuotraukas, labiau pasistengs atlikdama savo darbą. Jei floristė norės puikių dekoro nuotraukų, tikėtina, kad ir ji labiau pasistengs. Su šventės vietos šeimininkais suderins, kad nebūtų maisto ant stalų, arba kad bent jau palauks, kol aš atvažiuosiu ir viską nufotografuosiu.

 

Kitas dalykas. Jei aš dalinuosi nuotraukomis su vestuvių tiekėjais ir jie tinkamai nurodo mano autorystę, natūralu, kad apie mane ir mano darbus sužino daug daugiau žmonių. Tai taip pat reiškia, kad tiekėjai nenaudos mažos rezoliucijos nuotraukų, pasiimtų iš Facebook’o, savo darbų portfolio ar reklamoms. Vestuvių tiekėjai taip pat labiau linkę rekomenduoti mane savo klientams, nes žino, kad gaus puikias nuotraukas. O aš rekomenduosiu juos, nes jų dėka jaunųjų vestuvės nuotraukose atrodys puikiai. Rekomendacijos iš lūpų į lūpas yra labai svarbios, jomis pasitikima labiausiai. Tokių santykių dėka lieka patenkintos abi šalys. Ir galiausiai, tokiu būdu aš sutikau daugybę puikių žmonių, su kai kuriais net tapome labai gerais draugais. Dirbti su draugais juk yra daug smagiau.

 

Bet yra ir blogoji dalinimosi pusė, kuri labai NERVUOJA fotografus. Ir man svarbu ja pasidalinti. Tik taip bus suprastos abi šalys.

 

Visų pirma, kai vestuvių tiekėjai prašo nuotraukų, tai SUTRUKDO vestuvių fotografų darbų eigą. Užtrunka nemažai laiko, kol surandame tinkamas nuotraukas. Juk reikia peržiūrėti turimus archyvus, tinkamai sumažinti nuotraukas, įkelti į dropbox ar wetransfer. Tai tikrai sutrukdo mūsų dienotvarkę ir mes per dieną padarome mažiau. Vestuvių tiekėjai taip pat turi suprasti, kad ne jie vieninteliai prašo nuotraukų t.y. planuotojai, dekoratoriai, vizažistai, suknelių dizaineriai, floristai, konditeriai ir t.t. Juk mus samdė ne jie, o mūsų klientai. Fotografai geriau jau praleistų tą laiką su šeima ar draugais nei sėdėtų prie kompiuterio.

 

Antras labai svarbus dalykas…. Fotografai labai PYKSTA, kai vestuvių tiekėjai pasiima nuotraukas tiesiog iš facebook’o ar blogo įrašų, ir naudoja jas be leidimo ir net nenurodo autorystės. Dar blogiau, kai pasisavinę žemos rezoliucijos nuotraukas, jas panaudoja spausdintose reklamose, kurios labai prastai reprezentuoja fotografą ir jo darbą. Tereiktų tiesiog mandagiai atsiklausti bei nurodyti fotografo autorystę bei puslapį. Aš visada nurodau tiekėjus, su kuriais dirbu vestuvių dieną, savo blogo bei Facebook’o įrašuose. Juk tai puiki nemokama reklama. Per šiuos įrašus labai daug porų susiranda vestuvių tiekėjus savo planuojamoms vestuvėms.

 

Trečia, fotografai NEMĖGSTA, kai tiekėjai skubina ir neduoda pakankamai laiko užduočiai atlikti. Neprotinga tikėtis, kad fotografas viską mes, jog įtiktų jų terminams.

 

Ir galiausiai, PRARANDAMA PUSIAUSVYRA tuomet, kai nuotraukų prašytojams nusiuntus nuotraukas, jie net nepadėkoja arba net neparašo, kad gavo nuotraukas. O po to gali pastebėti, kad nuotraukos naudojamos visur…. be jokios užuominos apie autorystę ar nuorodų į puslapį.

 

Taigi, pateikiu vestuvių tiekėjams keletą PATARIMŲ, norint susibendrauti su fotografais ir naudoti jų nuotraukas savo marketingui:

  • Būkite malonūs, prisistatykite prieš prašydami nuotraukų. Pakvieskite puodeliui kavos ar arbatos. Susipažinkite, prieš prašydami paslaugos.
  • Galite pasiūlyti kažką mainais į nuotraukas. Jei esate vizažistė – nemokamą vizažo paslaugą, jei dekoratorė – gėlių puokštė visada pradžiugins.
  • Visada gaukite leidimą, o ne tiesiog išsisaugokite nuotraukas iš Facebook’o ar fotografo blogo.
  • Niekada nespausdinkite mažos rezoliucijos nuotraukų, kurias savavališkai pasiėmėte iš blogo įrašo ar Facebook’o, nes jos atrodys tra-giš-kai.
  • Jei fotografas socialinėje erdvėje naudoja tik nuotraukas su logotipu, sekite jo pavyzdžiu.
  • Teisingai nurodykite autorystę ir aktyvias nuorodas. Jei keliate nuotraukas į Facebook’o puslapį, tada taginkite fotografo Facebook puslapį, o ne profilį. Jei nuotraukas keliate pas save į blogą, tada turi būti aktyvi nuoroda į fotografo puslapį.
  • Atsiminkite, kad surasti nuotraukas užima laiko, neskubinkite. Jei fotografas nuotraukas siunčia ne per wetransfer ar dropbox, o įrašo į USB ir siunčia paštu – apmokėkite išlaidas.
  • Atsižvelkite į fotografo darbo eigą, neprašykite jo nuotraukų, kol jis nesutvarkė visų vestuvių ir neatsiskaitė su klientais. Vestuvių sezonui baigiantis, jau būna susikaupusios ne vienerios vestuvės, kurių nuotraukas dar reikia redaguoti.
  • Jei jums reikia nuotraukų, nepateikinėkite nuotakai sąrašo dalykų, kuriuos privalu fotografui nufotografuoti, nes jums reikia profesionalių nuotraukų. Geriau paprašykite fotografo kontaktų ir tarkitės tiesiogiai.
  • Ant fotografo nuotraukų nedėkite jokių savo logotipų, autorystė visuomet liks fotografo, savo logotipais apklijuodami ne savo darytą nuotrauką rizikuojate užsitraukti fotografo nemalonę ir didelę.
  • Nesiųskite nuotraukų į vestuvių blogus, prieš tai nepasitarę su fotografu.
  • Jei norite, kad fotografas atvažiuotų ir įamžintų jūsų darbus, už tai turite sumokėti.
  • Paprastas AČIŪ visada vertinamas. Išreikšdami dėkingumą, pagerbiame kitus bei jų darbą.

 

Ar vestuvių fotografai turėtų dalintis nuotraukomis su kitais vestuvių paslaugų tiekėjais? Roberta Drasute